Themes - Twenty Twelve - en to fr translation catalogue (75 entries)

note: Description of the theme
en: The 2012 theme for WordPress is a fully responsive theme that looks great on any device. Features include a front page template with its own widgets, an optional display font, styling for post formats on both index and single views, and an optional no-sidebar page template. Make it yours with a custom menu, header image, and background.
fr: Le thème 2012 de WordPress est un thème conçu pour s&rsquo;afficher de la meilleure manière sur n&rsquo;importe quelle taille d&rsquo;écran. Parmi ses fonctionnalités se trouvent un modèle de page d&rsquo;accueil avec ses propres widgets, une police d&rsquo;affichage optionnelle, un design pour les formats d&rsquo;article à la fois sur l&rsquo;index et en vue individuelle, et un modèle facultatif sans barre latérale. Vous pouvez le faire vôtre avec un menu personnalisé, une image d&rsquo;en-tête, et un fond d&rsquo;écran.

en: It is a paradisematic country, in which roasted parts of sentences fly into your mouth. Even the all-powerful Pointing has no control about the blind texts it is an almost unorthographic life One day however a small line of blind text by the name of Lorem Ipsum decided to leave for the far World of Grammar. Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia, there live the blind texts. Separated they live in Bookmarksgrove right at the coast of the Semantics, a large language ocean. A small river named Duden flows by their place and supplies it with the necessary regelialia. It is a paradisematic country, in which roasted parts of sentences fly into your mouth.
fr: C‘est un pays paradisiaque, dans lequel des parties de phrases grillées volent dans votre bouche. Même le tout-puissant Pointage n‘a aucun contrôle sur les textes aveugles ; c‘est une vie presque sans orthographe. Un jour pourtant, une petite ligne de texte aveugle du nom de Lorem Ipsum a décidé de partir pour le lointain Monde de la Grammaire. Très loin, derrière les montagnes de mots, loin des pays Vokalia et Consonantia, là vivent les textes aveugles. Séparés, ils vivent à Bookmarksgrove, juste au bord de la Sémantique, un grand océan linguistique. Une petite rivière nommée Duden coule près de chez eux et les approvisionne en regelialia nécessaire. C‘est un pays paradisiaque, dans lequel les parties grillées des phrases volent dans votre bouche.

en: The Big Oxmox advised her not to do so, because there were thousands of bad Commas, wild Question Marks and devious Semikoli, but the Little Blind Text didn&#8217;t listen. She packed her seven versalia, put her initial into the belt and made herself on the way. When she reached the first hills of the Italic Mountains, she had a last view back on the skyline of her hometown Bookmarksgrove, the headline of Alphabet Village and the subline of her own road, the Line Lane. Pityful a rethoric question ran over her cheek, then.
fr: Le Grand Oxmox lui conseilla de ne pas le faire, parce qu‘il y avait des milliers de mauvaises virgules, de points d‘interrogation sauvages et de sémikoli sournois, mais le Petit Texte Aveugle n‘écouta pas. Il emballa ses sept versalia, mit son initiale dans la ceinture et se mit en route. Lorsqu‘il atteignit les premières collines des montagnes italiques, il eut une dernière vue sur la ligne d‘horizon de sa ville natale, Bookmarksgrove, l‘initiale du village d‘Alphabet et la sous-ligne de sa propre route, le Chemin des Lignes. Une question rhétorique courut alors sur sa joue.

en: Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia, there live the blind texts. Separated they live in Bookmarksgrove right at the coast of the Semantics, a large language ocean. A small river named Duden flows by their place and supplies it with the necessary regelialia. It is a paradisematic country, in which roasted parts of sentences fly into your mouth.
fr: Très loin, derrière les montagnes de mots, loin des pays Vokalia et Consonantia, vivent les textes aveugles. Séparés, ils vivent à Bookmarksgrove, juste au bord de la Sémantique, un grand océan linguistique. Une petite rivière nommée Duden coule près de chez eux et les approvisionne en regelialia nécessaire. C‘est un pays paradisiaque, dans lequel les parties grillées des phrases volent dans votre bouche.

en: Left-aligned Image and Paragraph
fr: Image et paragraphe alignés à gauche

en: "Few people are capable of expressing with equanimity opinions which differ from the prejudices of their social environment. Most people are even incapable of forming such opinions."
fr: « Peu de gens sont capables d’exprimer avec sérénité des opinions qui diffèrent des préjugés de leur environnement social. La plupart des gens sont incapables de se forger de telles opinions. »

en: Left-aligned Large Quote
fr: Grande citation alignée à gauche

en: Close up of a yellow leaf.
fr: Gros plan d‘une feuille jaune.

en: Close up of a yellow and green leaf.
fr: Gros plan d‘une feuille jaune et verte.

en: Floating Images Gallery
fr: Galerie d‘images flottantes

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
fr: Votre commentaire est en attente de modération. Il s’agit d’un aperçu, votre commentaire sera visible lorsqu’il sera approuvé.

note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
fr: Une réflexion sur « %s »

en: White
fr: Blanc

en: Light Gray
fr: Gris clair

en: Medium Gray
fr: Gris moyen

en: Dark Gray
fr: Gris foncé

en: Blue
fr: Bleu

note: Template Name of the theme
en: Full-width Page Template, No Sidebar
fr: Modèle de page pleine largeur, sans barre latérale

note: Template Name of the theme
en: Front Page Template
fr: Modèle de Page d&rsquo;Accueil

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
fr: Archives par étiquette&nbsp;: %s

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
fr: Désolé, mais rien ne correspond à votre critère de recherche. Veuillez réessayer avec d&rsquo;autres mots-clés.

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
fr: Résultats de recherche pour %s

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
fr: Prêt à publier votre premier article&nbsp;? <a href="%s">Lancez-vous</a>&nbsp;!

en: No posts to display
fr: Aucun article à afficher

en: Next &rarr;
fr: Suivant &rarr;

en: &larr; Previous
fr: &larr; Précédent

note: translators: 1: Date, 2: Date, 3: Attachment URL, 4: Image width in pixels, 5: Image height in pixels, 6: Post parent permalink, 7: Post parent title, 8: Post parent title.
en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published </span> <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Go to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>.
fr: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Publié le </span> <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> à <a href="%3$s" title="Lien vers l'image en taille originale">%4$s &times; %5$s</a> dans <a href="%6$s" title="Aller à %7$s" rel="gallery">%8$s</a>.

en: Skip to content
fr: Aller au contenu

note: translators: 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
fr: Cette entrée a été publiée le %3$s <span class="by-author">par %4$s</span>.

note: translators: 1: Category name, 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted in %1$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
fr: Cette entrée a été publiée dans %1$s le %3$s <span class="by-author">par %4$s</span>.

note: translators: 1: Category name, 2: Tag name, 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
fr: Cette entrée a été publiée dans %1$s, et marquée avec %2$s, le %3$s <span class="by-author">par %4$s</span>.

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
fr: Afficher tous les articles par %s

en: Reply
fr: Répondre

en: Your comment is awaiting moderation.
fr: Votre commentaire est en attente de validation.

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: %1$s at %2$s
fr: %1$s à %2$s

en: Post author
fr: Auteur de l&rsquo;article

en: (Edit)
fr: (Modifier)

en: Pingback:
fr: Ping&nbsp;:

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Articles plus récents <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
fr: <span class="meta-nav">&larr;</span> Articles plus anciens

en: Post navigation
fr: Navigation des articles

en: Second Front Page Widget Area
fr: Seconde zone de la Page d&rsquo;Accueil

en: Appears when using the optional Front Page template with a page set as Static Front Page
fr: Apparaît lorsque vous utilisez le modèle facultatif Page d&rsquo;Accueil avec une page configurée en Page d&rsquo;Accueil Statique.

en: First Front Page Widget Area
fr: Première zone de la Page d&rsquo;Accueil

en: Appears on posts and pages except the optional Front Page template, which has its own widgets
fr: Apparaît sur les articles et les pages, sauf le modèle facultatif Page d&rsquo;Accueil, qui dispose de ses propres widgets.

en: Main Sidebar
fr: Colonne principale

en: Primary Menu
fr: Menu principal

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
fr: Fièrement propulsé par %s

en: Semantic Personal Publishing Platform
fr: Plate-forme de publication personnelle à la pointe de la sémantique

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Voir tous les articles de %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Featured post
fr: Article mis en avant

en: Pages:
fr: Pages&nbsp;:

en: Apologies, but no results were found. Perhaps searching will help find a related post.
fr: Toutes nos excuses, mais votre requête n&rsquo;a donné aucun résultat. Peut-être qu&rsquo;une recherche peut vous indiquer un article lié.

en: Nothing Found
fr: Rien de trouvé

en: Link
fr: Lien

en: Edit
fr: Modifier

en: % Replies
fr: % réponses

en: 1 Reply
fr: 1 réponse

en: Leave a reply
fr: Laisser un commentaire

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
fr: Permalien vers %s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Continuer la lecture <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

en: Newer Comments &rarr;
fr: Commentaires plus récents &rarr;

en: &larr; Older Comments
fr: &larr; Commentaire plus ancien

en: Comment navigation
fr: Navigation des commentaires

note: translators: 1: The number of comments, 2: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[0]: %1$s réflexion sur « %2$s »
fr[1]: %1$s réflexions sur « %2$s »

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
fr: Archives de catégorie&nbsp;: %s

note: translators: Author display name. translators: %s: Author display name.
en: About %s
fr: À propos %s

note: translators: Author display name.
en: Author Archives: %s
fr: Archives de l&rsquo;auteur&nbsp;: %s

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
fr: Archives annuelles&nbsp;: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
fr: Archives mensuelles&nbsp;: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
fr: Archives quotidiennes&nbsp;:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr: Il semblerait que nous ne soyons pas en mesure de trouver votre contenu. Essayez en lançant une recherche.

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
fr: C&rsquo;est plutôt gênant, vous ne trouvez pas&nbsp;?

note: Author of the theme
en: the WordPress team
fr: L&rsquo;équipe WordPress
